Garmin Edge 1030 jak na najbardziej zaawansowany licznik rowerowy na rynku przystało, oferuje wiele opcji treningu. Zapraszamy na przegląd funkcji treningowych dostępnych w tym modelu.
Wszystkie dostępne funkcje odpowiedzialne za tworzenie treningu, czy też za jego edytowanie znajdują się w zakładce Trening. Znaleźć ją możemy na ekranie głównym licznika tuż obok nawigacji, historii oraz moich statystyk.
Wchodząc w zakładkę trening ukaże nam się lista z możliwością wyboru. Możemy skorzystać z aż 7 rodzajów treningu.
- Segmenty Strava na żywo
- Ćwiczenia
- Kalendarz treningów
- Trenażer rowerowy
- Interwały
- Ustaw cel
- Wyścig z aktywnością
Poniżej pokrótce opisujemy każdą z opcji treningu.
Segmenty Strava na żywo
Segmenty to wirtualne kursy treningowe, za pomocą których jesteśmy w stanie porównywać swoje wyniki (progres) lub walczyć z innymi użytkownikami. By móc w pełni z nich korzystać trzeba mieć założone konto na portalu Strava.). Dzięki wersji premium segmenty są automatycznie wgrywane do urządzenia. Zobacz artykuł o segmentach Strava.
Ćwiczenia
Tworząc własny trening możemy m.in. zdefiniować jego typ, czas trwania poszczególnych etapów oraz cel. Więcej informacji o tworzeniu treningu znajdziecie w tym wpisie.
Kalendarz treningów
Kalendarz treningów jest rozszerzeniem kalendarza treningowego z platformy Garmin Connect. Zaplanowane w platformie internetowej Garmin Connect treningi możemy zsynchronizować z kalendarzem znajdującym się w liczniku, dzięki czemu urządzenie będzie nam przypominało o zaplanowanych na dany dzień ćwiczeniach.
Trenażer rowerowy
Garmin Edge 1030 umożliwia połączenie z trenażere dzięki falom ANT+. Dzięki temu posiadając inteligentny trenażer będziemy widzieć informacje np. o kadencji czy mocy. Samo połączenie trenażera jest bardzo łatwe. Wybieramy w polu „trening” opcję „trenażer rowerowy”, następnie wybieramy opcję sparuj i urządzenie będzie dodane jako czujnik. Trenażer musi być w odległości maks. 3 metry od licznika. Za pomocą trenażera możemy zrealizować zaplanowany wcześniej trening w Garmin Connect.
Interwały
Dzięki tej opcji możemy stworzyć prosty trening interwałowy, oparty o czas lub dystans. Tworzenie interwału jest bardzo łatwe i ogranicza się do pięciu kroków:
- Na początku wybieramy czy chcemy mieć rozgrzewkę czy też nie.
- Następnie wybieramy typ interwału. Do wyboru mamy dwa typy: dystans lub czas.
- Definiujemy typ odpoczynku. W tym przypadku jako odpoczynek również możemy wybierać między dystansem lub czasem.
- Ustawiamy ilość powtórzeń.
- Wybieramy czy na zakończenie chcemy przeprowadzić ćwiczenia rozluźniające.
Po stworzeniu treningu wybieramy opcję „Zacznij trening”. Licznik czytelnymi komunikatami dźwiękowymi oraz wyświetlanymi na ekranie przeprowadzi nas przez poszczególne etapy treningu interwałowego.
Ustaw Cel
Funkcja celu treningowego współpracuje z Virtual Partnerem, co umożliwia trenowanie w celu osiągniecia wyznaczonego:
-dystansu,
-dystansu i czasu,
-dystans i prędkość.
Wyścig z aktywnością
Opcja ta jak sama nazwa wskazuje pozwala ścigać się z własną, wcześniejszą aktywnością. Może to być aktywność z historii jazd lub na zapisanym kursie, który możemy pobrać ze strony internetowej, lub dostać od znajomego. Wirtualny wyścig z aktywnością to idealne narzędzie to poprawiania swoich osiągnięć.
Podsumowanie
Poza wymienionym powyżej opcjami treningu warto jeszcze wspomnieć o możliwości planowania zaawansowanych treningów w aplikacji mobilnej Garmin Connect oraz w desktopowej platformie Garmin Connect. Zainteresowanych zakupem licznika z serii Garmin Edge zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu online TRIGAR.pl